Fan va texnika sohasida yangi bosqich
2019-yil 24-iyul kuni O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga Xitoy Xalq Respublikasi  Fan va texnika vazirligi partiya qo'mitasi a'zosi, XXR Fan va texnika vaziri o’rinbosari yordamchisi Lu Min rahbarligida Xitoy delegatsiyasi tashrif  buyurdi. Mehmonlarni O’zR FA prezidenti B.Yuldashev kutib oldi.
Uchrashuvda fan va texnika sohasidagi davlat siyosati, ilmiy-texnikaviy rivojlanishning asosiy yo'nalishlari va kelgusidagi rejalar to'g'risida fikr almashildi. Shuningdek, "Bir makon, bir yo'l" loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar alohida ta’kidlab o’tildi.
Bundan tashqari, O'zbekiston-Xitoy ilmiy-texnik va innovatsion hamkorligining bugungi holati va istiqbollari, ikki davlat o’rtasida qo'shma ilmiy markazlar va qo'shma laboratoriyalar tashkil etish, ilm-fanning barcha sohalarida hamkorlikni yanada kengaytirish va rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Mehmonlar samimiy va do’stona uchrashuv uchun minnatdorchilik bildirib, hamkorlik aloqalarini kengaytirish va rivojlantirish har ikki tomonga manfaatli ekanini ta’kidladilar.

Новый этап в науке и технике
24 июля 2019 года Академию наук Республики Узбекистан посетила китайская делегация во главе с членом партийного комитета Министерства науки и техники Китайской Народной Республики, помощник заместителя министра науки и техники Лу Минь. Гостей приветствовал президент Академии наук Узбекистана Б. Юлдашев.
На встрече состоялся обмен мнениями о научно-технической инновационной политике и состоянии развития науки, техники и инновации в Узбекистане и Китае, основных направлениях научно-технического развития и дальнейших планах научно-технического развития. Также была отмечена работа, выполненная в рамках проекта «Один пояс, один путь».
Кроме того, были обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-китайского научно-технического и инновационного сотрудничества, создание совместных научно-исследовательских центров и совместных лабораторий, дальнейшее расширение и развитие сотрудничества во всех сферах науки.
Гости поблагодарили за теплую и дружескую встречу, и подчеркнули, что обе стороны взаимозаинтересованы в расширении и развитии двухстороннего сотрудничества.