Joriy yil 24-iyun kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi hamda Namangan muhandislik-texnologiya instituti hamkorlikda “Iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohaning energeya samaradorligini oshirishga qaratilgan avtomatlashtirish va energetika muammolarini yechishda ilgʼor innovatsion texnologiyalar va taʼlimning oʼrni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʼtkazildi.
Mazkur konferensiya “Yoshlarni qoʼllab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash” hamda fizika fanini rivojlantirish yili munosabati bilan tashkil etildi.
Unda Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Bekzod Yuldoshev, akademik Saʼdulla Baxramov, vitse-prezident Sirojiddin Mirzayev respublikamizning turli hududlari hamda Malayziya, Pokiston, Hindiston, Janubiy Аfrika Respublikasi, Norvegiya, Belorus va Rossiya kabi davlatlarning nufuzli taʼlim muassasalari yetakchi olimlari oflayn va onlayn tarzda ishtirok etib, oʼz tajribalari va fikr-mulohazalari bilan oʼrtoqlashdi.
Konferensiya doirasida FА prezidenti B.Yuldashev, akademik S.Baxramov hamda vitse-prezident S.Mirzayev yosh olimlar bilan uchrashdi. Fanlar akademiyasi tomonidan bunday uchrashuvlar respublikamiz miqyosida tez-tez oʼtkazilib kelinmoqda. Bu yoshlarni ilm-fanga jalb qilish, ularni fanning eng muhim yoʼnalishlari, yangi ilmiy-tadqiqot ishlari bilan yaqindan tanishtirish, kadrlar tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.

Состоялась конференция по вопросам энергетики
24 июня с.г. Академия наук Республики Узбекистан и Наманганский инженерно-технологический институт провели совместно Международную научно-практическую конференцию «Роль передовых инновационных технологий и образования в решении задач автоматизации и энергетики для повышения энергоэффективности производств и социального сферы».
Данная Конференция была организована согласно мероприятий, Государственной программы в Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения и год развития физики.
Президент Академии наук РУз, академик Бекзод Юлдашев, вице-президент АН РУз Сирожиддин Мирзаев, руководитель отделения физ.-мат. и технических наук АН РУз академик Садулла Бахрамов, а также офлайн и онлайн участники из различных регионов республики, и ряд ведущих ученых Малайзии, Пакистана, Индии, ЮАР, Норвегии, России и Беларуси  выступили с докладами, поделились опытом проведения исследований и обменялись мнениями по важнейшим направлениям энергетической науки и инновационных разработок.
В рамках прошедшей в г.Намангане конференции с молодыми учеными встретились президент Академии наук Б.Юлдашев, вице-президент АН РУз С.Мирзаев и академик С.Бахрамов. Такие тематические творческие встречи с молодыми учеными руководители Академии наук проводят во всех регионах страны. Было отмечено, что в связи с развитием инновационной экономики в настоящее время весьма важно привлекать молодых исследователей к актуальным и приоритетным для республики направлениям науки, знакомить их с её достижениями и важнейшими результатами научных исследований, полученными отечественными учеными, а также с современными эффективными методами обучения молодых специалистов.