“Changʻandan Vandugacha: Oʻzbekiston-Xitoy qoʻshma ekspeditsiyasining qazishma ishlari natijalari” nomli koʻrgazma
2019-yil 22-yanvarda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyida Xitoy Xalq Respublikasi Ijtimoiy fanlar akademiyasi bilan O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi o`rtasida 2018-yilda imzolangan Anglashuv memorandumiga asosan “Changʻandan Vandugacha: Oʻzbekiston-Xitoy qoʻshma ekspeditsiyasining qazishma ishlari natijalari” nomli koʻrgazma ochildi.
Mazkur koʻrgazmada Xitoy Xalq Respublikasi Ijtimoiy fanlar akademiyasi Arxeologiya instituti va Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Arxeologik tadqiqotlar instituti xodimlari bilan hamkorlikda Andijon viloyatidagi Mingtepa yodgorligida olib borilgan qazishma ishlarining ilmiy natijalari oʻz aksini topgan.
Qazishma ishlari, Mingtepada oʻtkazilgan arxeologik qazishmalar Andijonning Davan podsholigi davridagi tarixi va madaniyatini oʻrganishda yangi maʼlumotlar berdi. Shahar toʻgʻriburchak rejali burjlar bilan taʼminlangan ikki qator kuchli devorlar himoyasida boʻlgan. Arkda 5 metrli tagkursi qurilgan va uning ustida mahobatli bino qurilgan boʻlishi kerak. Bu maʼlumotlar juda muhim ahamiyatga ega, chunki koʻp tadqiqotchilar Mingtepani qadimgi Andijon davlatining poytaxti deb hisoblaydilar.
Shu munosabat bilan mazkur koʻrgazma barcha yurtdoshlarimizni, maktab oʻquvchilari, talabalar, magistrlar ayniqsa muzeyshunoslik, tarix, arxeologiya, etnografiya va sanʼatshunoslik kabi turli yoʻnalishlarda izlanishlar olib borayotgan yosh olimlar, ilmiy xodimlar, mutaxassislarning faol ishtirok etishini nazarda tutadi.

На основании подписанного Меморандума о взаимопонимании между Академией наук Узбекистана и Академией общественных наук Китайской Народной Республики в 2018 году были проведены совместные исследования археологического объекта Мингтепа в Андижанской области. 22 января 2019 года в Государственном музее истории Узбекистана Академии наук Республики Узбекистана открылась выставка «От Чанганя до Ванду: итоги раскопок узбекско-китайской совместной экспедиции», где представлены научные результаты раскопок у памятника Мингтепа в Андижанской области.
В результате археологических работ получены материалы по градостроительству древнего города, о ремеслах и искусстве древнего населения. В частности получены совершенно новые данные о системе обороны поселения Мингтепа. Полностью зафиксирована вторая (внешняя) городская стена, а также западные и южные ворота. Впервые выявлен комплекс фортификационных сооружений у западных ворот города. В древности именно у ворот имелись такие сложные сооружения. Оборонительные стены с воротами, укрепленными длинными башнями с прямоугольными или стреловидными бойницами, расположенными с двух сторон у ворот, характерны для Центрально-Азиатских древних городов, также и Китайских древних городов, таких как Лоян, Чанган и др.
Данная выставка имеет большое научное значение и представляет особый интерес для молодых ученых, специалистов в различных областях наук (музейной, исторической, археологической, этнографической и т.п.), а также для школьников, студентов и магистров.