“Xorazm Ma’mun akademiyasi axborotnomasi” ilmiy jurnalning ta’sischisi O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi hisoblanadi. Ilmiy jurnal 2006-yildan nashr qilinmoqda. O‘zbekiston Respublikasi aloqa va axborot agentligi tomonidan 2013-yil 29-noyabrda ro‘yxatga olingan (sertifikat №13-040 va №230265-10) (ISSN 2091-573X).
“Xorazm Ma’mun akademiyasi axborotnomasi” ilmiy jurnali respublika miqyosidagi jurnal hisoblanib, O‘zbekiston va yaqin horijlik olimlardan mualliflik jamoasiga ega.
Ilmiy jurnalning asosiy maqsadlaridan biri ilm-fanning turli sohalaridagi ustuvor yo‘nalishlarga ega yirik ilmiy tadqiqot ishlarining natijalarini nashr qilish va omma e’tiboriga yetkazish hisoblanadi.
Beshta mutaxassislik: biologiya, qishloq xo‘jaligi, iqtisodiyot, filologiya va tarix O‘zbekiston Respublikasi OAK ro‘yxatiga kiritilgan
Jurnal uch tilda chop qilinadi: o‘zbek, rus va ingliz.
Jurnalning maqsadi va vazifalari. Ilmiy xodimlarni, mutaxassislarni, olimlarni shuningdek, magistrlarni va doktorantlarni ilm-fanning turli sohalaridagi ilmiy-tadqiqot ishlanmalari, ularning natijalari, hozirgi zamon ilm-fan yutuqlari hamda ilmiy yangiliklar bilan tanishtirish hamda omma e’tiboriga yetkazish hisoblanadi.
Mutaxassislik. Jurnal fan tarmog‘iga ega va unda ilm-fanning barcha sohalari bo‘yicha aniq ilmiy asosga ega bo‘lgan ilmiy maqolalar chop qilinadi.
Tarqalish hududlari – o‘zbek va rus va ingliz tillaridagi ilmiy maqolalar O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida, shuningdek, “Kaleon” kompaniyasi orqali butun dunyoga tarqatiladi.
Moliyalashtirish manbasi –respublika miqyosida obuna bo‘lish hamda mualliflar maqolalarini nashr qilish badallari hisobiga.
Abdullayev Ikram Iskandarovich
Tug‘ilgan yili: 24-dekabr 1966-yil
Tug‘ilgan joyi: Xorazm viloyati
Ixtisosligi : zoologiya
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti
( 2017y. –  hozirgi vaqtgacha )
Biologiya fanlari doktori, dotsent
Zoologiya sohasi (yo‘nalishi) bo‘yicha yirik olim.
1991-yilda Toshkent Davlat universitetini (hozirgi O‘bekiston  Milliy universiteti) tugatgan.
Urganch Davlat universitetida ilmiy ishlar bo‘yicha prorektor lavozimida ishlagan.
Hozirda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining mintaqaviy bo‘limi – Xorazm Ma’mun akademiyasi raisi lavozimida faoliyat ko‘rsatmoqda

Журнал «Вестник Хорезмской академии Маъмуна»
Учредителем научного журнала «Вестник Хорезмской академии маъмуна» является Академия Наук Республики Узбекистан. Журнал издается с 2006 г., зарегистрирован 29 ноября 2013 г. Агентством информации и связи Республики Узбекистан (сертификат №13-040 и №230265-10) (ISSN 2091-573Х).
Журнал «Вестник Хорезмской академии Маъмуна» является республиканским журналов охватывающим своим авторским коллективом всю научную аудиторию Узбекистана и ближнего зарубежья. Основное назначение журнала заключается, прежде всего, в публикации сообщений о крупных научных исследованиях, имеющих приоритетный характер по различным областям науки. Пять специальностей: биология, сельское хозяйство, экономика, филология и история включены в список ВАК РУз.
Язык издания. Узбекский, русский и английский.
Цель и задачи журнала. Ознакомление широкого круга научных сотрудников, специалистов, научных работников, магистров и докторантов, а также ученых во последних разработках, достижений и новостей во всех областях науки.
Специальность. Журнал является мультидисциплинарным и в нем публикуются оригинальные научные статьи по всем направлениям.
Регионы распространения – на русском языке по всем регионам Республики Узбекистан, а также компанией “Kaleon” распрстраняется по всему миру.