“Tabiiy birikmalar kimyosi” xalqaro ilmiy jurnalining asoschisi O‘zbekiston Fanlar akademiyasi hisoblanadi. Jurnal 1965-yildan nashr qilinadi, 2006-yil 26-dekabrda O‘zbekiston nashr va axborot agentligi tomonidan ro‘yxatga olingan (sertifikat № 0062).
Jurnal ingliz tiliga “Chemistry of Natural Compounds” nomi (issn 0009-3130-print, 1573-8388 online) tarjima qilinadi va Springer (Amerika) nashriyoti tomonidan nashr qilinadi.
Hozirgi vaqtda “Tabiiy birikmalar kimyosi” xalqaro jurnali Vatanimiz va chet el fitokimyogarlarining yetakchi ilmiy jurnallaridan biri hisoblanadi.
Nashr tillari: rus va ingliz tillarida.
Jurnalning maqsadi va vazifalari:
– Ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy o‘quv yurtlarining keng doirasidagi mutaxassislari, ilmiy xodimlar, magistrlar va doktorantlarni tabiiy fanlar kimyosi sohasidagi oxirgi ishlanmalar va yutuqlar bilan tanishtirishdan;
– Olimlarning xalqaro hamjamiyati oldida “Tabiiy birikmalar kimyosi” jurnalining obro‘-e’tiborini oshirish maqsadida yangi yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilish va qo‘lyozmalarni taqriz qilishni takomillashtirish hisobiga e’lon qilinayotgan materiallarning ilmiy salohiyatini yuqori darajaga ko‘tarishdan iboratdir.
Mutaxassislik.
Jurnalda tabiiy organik birikmalarni ajratish, sintez qilish, kimyoviy tuzilishini, kimyoviy tuzilish va biologik faollik o‘rtasidagi bog‘liqlikni o‘rganish masalalarini o‘z ichiga oladigan materiallar rus va ingliz tillarida e’lon qilinadi.
Jurnalning noyob xususiyatlari.
Jurnalda organik kimyoning 54 ta qismi (kichik molekulalali birikmalar – alkaloidlar, terpenoidlar, flavonoidlar, laktonlar, kislotalar va boshqalar, yuqori molekulalayi birikmalar – uglevodlar, lipidlar, oqsillar va boshqalar) bo‘yicha obzor maqolalari, tajriba natijalari asosida yozilgan maqolalar va qisqa xabarlar hamda ajratib olingan tabiiy birikmalarning biologik faolligi (antiaritmik, sitotoksik, antioksidantlik, antimikroblik, antibakterial va boshqalar) haqidagi ma’lumotlar e’lon qilinadi.
Tashkiliy qo‘mita bilan birgalikda Institutda o‘tkaziladigan “Tabiiy birikmalar kimyosi” bo‘yicha anjuman va simpozium materiallarini maxsus son va maqola tezislari shaklida bosib chiqaradi.
Hozirgi vaqtda “Tabiiy birikmalar kimyosi” jurnalining hajmi 17-18 bosma taboqqa teng.
Tarqalish hududi.
“Tabiiy birikmalar kimyosi” va “Chemistry of Natural Compounds” jurnali (bosma va online versiyalari) 40 dan ortiq mamlakatga tarqatiladi.
Springer nashriyoti ma’lumotiga ko‘ra, nashriyotda tarjima qilinadigan 200 nomdagi jurnallar ichida “Chemistry of Natural Compounds” jurnali 7 o‘rinni, jahonda nashr etiladigan jurnallar ichida 35 o‘rinni egallaydi. “Chemistry of Natural Compounds” jurnali 2001-yildan beri impakt-faktorga ega.
Moliyalashtirish manbalari.
Jurnal O‘zbekiston Respublikasidagi obunachilar va Springer nashriyoti mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Sagdullayev Shamansur Shaxsaidovich
Tug‘ilgan vaqti: 24-may 1951-yil.
Tug‘ilgan joyi: Toshkent shahri.
Yo‘nalishi: Texnologiya
2006-yildan hozirga vaqtgacha O‘zR FA O‘simlik moddalari kimyosi instituti direktori.
Sagdullayev Sh.SH. kimyo fanlari doktori, professor. O‘simliklardan dorivor preparatlar, bioreaktivlar, biologik faol qo‘shimchalar va sintetik preparatlarni ishlab chiqishda va o‘simlik moddalari asosida yangi farmatsevtik preparatlar yaratish va sanoatga tadbiq qilish borasida taniqli olim va tajribali tashkilotchi hisoblanadi.
Sagdullayev Sh.SH.1973-yil Toshkent politexnika instituti (kimyo texnologiyasi fakulteti)ning “Asosiy organik va neft-kimyoviy sintez texnologiyalari” mutaxassisligini tugatib, injener-texnolog ixtisosligiga ega bo‘ldi. U 1973-1974 yillarda Olmaliq maishiy kimyo zavodida suyuq yuvish vositalari sexida smena boshlig‘i lavozimida ishladi. O‘zining ilmiy faoliyatini 1975-yil O‘zR FA O‘simlik moddalari kimyosi institutining tajriba texnologiya laboratoriyasida avval katta laborant, so‘ng kichik ilmiy xodim lavozimidan boshladi. 2006-yildan O‘zR FA O‘MKI direktori va texnologiya bo‘lim boshlig‘i lavozimida ishlab kelmoqda.
Sagdullayev Sh.SH. tabiiy va sintetik birikmalar texnologiyasiga bag‘ishlangan 250dan ortiq ilmiy ishlar muallifidir, bularga 4 ta monografiya, 50 ta patent, 40 dan ortiq farmakopeya maqolalari va 20 ta preparatlarni ishlab chiqarish reglamentlari kiradi. U ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar davlat attestatsiyasi a’zosi, Bioorganik kimyo instituti, O‘zbekiston Milliy universiteti, O‘simlik moddalari kimyosi instituti huzuridagi ilmiy daraja beruvchi DSc 27.06.2017. K/V/T.37.01 Ixtisoslashgan kengash a’zosi. Ilm sohasida ko‘rsatgan fidokorona mehnatlari davlat tomonidan “Shuxrat” medali (2006 y.), “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni (2011 y.) bilan mukofotlangan.
Sagdullayev Sh.SH. 2007-yilda “Yangi aritmik ta’sirga ega bo‘lgan “Allapinin” dorivor preparati asoslarini ishlab chiqarish va yaratish, tibbiyot amaliyotiga tadbiq etish hamda yirik hajmlarda ishlab chiqishni tashkil etish ” mavzuidagi ishi uchun bir guruh olimlar qatorida fan va texnika sohasida 1 birinchi darajali O‘zR Davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi.

Международный научный журнал «Химия природных соединений»
Учредителем международного научного журнала «Химия природных соединений» является Академия наук Республики Узбекистан. Журнал издается с 1965 г., перерегистрирован узбекским агентством по печати и информации 22 декабря 2006 г. (сертификат №0062).
Журнал переводится на английский язык как «Chemistry of Natural Compounds» (ISSN 0009-3130 – print, 1573-8388 – online) и выпускается издательством Springer (Америка).
Международный журнал «Химия природных соединений» в настоящее время является одним из ведущих печатных органов отечественных и зарубежных фитохимиков.
Язык издания. Русский и английский.
Цель и задачи журнала. Ознакомление широкого круга специалистов, научных работников, магистров и докторантов научно-исследовательских институтов с последними разработками и достижениями в области химии природных соединений.
Повышение научного уровня публикуемых материалов за счет совершенствования рецензирования рукописей и привлечения новых высококвалифицированных специалистов, способствующих подъему авторитета журнала «Химия природных соединений» среди международного сообщества ученых.
Специальность. На страницах журнала публикуются статьи на русском и английском языках по вопросам выделения, установления строения, синтеза и химических превращений природных органических соединений и изучения зависимости между их строением и активностью.
Уникальные особенности журнала. На страницах журнала публикуются обзоры, экспериментальные статьи и краткие сообщения по 54 разделам органической химии (низкомолекулярные соединения – алкалоиды, терпеноиды, флавоноиды, лактоны, кислоты и т. д., высокомолекулярные соединения – углеводы, липиды, белки), а также биологическая активность выделенных природных соединений: антиаритмическая, цитотоксическая, антиоксидантная, антимикробная, антибактериальная и др.
По итогам проводимых Институтом симпозиумов и конференций, журнал совместно с оргкомитетом выпускает материалы в виде специальных выпусков и сборников тезисов, включающих в себя исследования по химии природных соединений.
В настоящее время объем журнала «Химия природных соединений» составляет 17–18 п.л.
Регионы распространения. Более 40 стран мира (печатная и online версии) журнала «Химия природных соединений» и «Chemistry of Natural Compounds».
По данным издательства Springer журнал «Chemistry of Natural Compounds» по востребованности занимает 7-е место среди 200 переводимых Издательством журналов и 35 место среди 500 журналов мира.
Журнал «Chemistry of Natural Compounds» имеет импакт-фактор с 2001 года.
Источники финансирования. за счет подписки в Республике и средств Издательства Springer.
В 2017 году к Всемирному дню науки за мир и развитие OOO “E-LINE Press” совместно с Агентством по науке и технологиям РУз и международной компанией Clarivate Analytics проведен анализ деятельности журналов из Узбекистана. За вклад в развитие мировой науки, пропаганду научных знаний, а также публикационную активность журнал «Химия природных соединений» удостоен международной награды «Science Leader» Web of Science в категории «лучший научный журнал».
Cагдуллаев Шамансур Шахсаидович
Дата рождения: 24 мая 1951г.
Место рождения: г.Ташкент
Направления: Техника
Директор института химии растительных веществ АН РУз с 2006 г. по настоящее время.
Доктор технических наук, профессор. Видный ученый в области разработки промышленных технологий производства лекарственных препаратов, биореактивов, биологически активных добавок из природного растительного сырья и технологий производства синтетических препаратов. Опытный организатор новых фармацевтических производств по переработке лекарственных растений и производству генериков.
Окончил Ташкентский Политехнический институт (химико-технологический факультет) в 1973 г. по специальности «Технология основного органического и нефтехимического синтеза» с квалификацией инженера-технолога.
Работал начальником смены цеха жидких моющих средств на Алмалыкском заводе бытовой химии с 1973 по 1974 гг.
Свою научную деятельность начал в 1975 г. в Институте химии растительных веществ АН РУз (ИХРВ АН РУз) старшим лаборантом, затем младшим научным сотрудником экспериментально-технологической лаборатории. С 2006 года – директор ИХРВ АН РУз, заведующий отделом технологии.
Автор более 250 работ, в том числе 17 технологических, опытно-промышленных и промышленных регламентов, 4 монографий, более 30 фармакопейных и временных фармакопейных статей, 50 патентов.
Сагдуллаев Ш.Ш участвует в государственной аттестации научных  и научно-педагогических кадров, является членом двух Специализированных советов при ИХРВ АН РУз и ИБОХ АН РУз. Он награжден медалью «Шухрат» (2006), орденом «Фидокорона хизматлари учун» (2011). В 2007г. с группой соавторов удостоен Государственной премии РУз I степени в области науки и техники за разработку и создание нового отечественного лекарственного препарата противоаритмического действия аллапинин, внедрение в клиническую практику и организацию его массового производства.