O‘zbekiston eng yangi tarixining dolzarb masalalari. Fanlararo ilmiy-nazariy jurnali
«O‘zbekiston eng yangi tarixining dolzarb masalalari» fanlararo ilmiy-nazariy jurnalining ta’sischilari: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligi.
Jurnal 2018 yildan nashr qilina boshlandi, 2017 yil 29 avgustda O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi tomonidan ro‘yxatga olingan. (Guvohnoma № 0848).
«O‘zbekiston eng yangi tarixining dolzarb masalalari» jurnali bir yilda ikki marotaba nashr qilinadi.
Maqolalar tahrir hay’ati a’zolari tomonidan ilmiy mezonlar (yangiligi, dolzarbligi, ahamiyati va h.k) asosida taqriz qilinadi.
Nashr tili: o‘zbek, rus, ingliz.
Jurnalning maqsadi va vazifalari. Jurnalda O‘zbekistonning ijtimoiy-ciyosiy, iqtisodiy va madaniy hayotida sodir bo‘lgan tarixiy voqea va jarayonlarga bag‘ishlangan, ularning mazmun-mohiyatini yorituvchi tahliliy materiallar e’lon qilinadi. Shuningdek, nashrda eng yangi tarixni tadqiq etishning xorij tajribasini o‘rganish masalalari ham o‘rin oladi. Maqolalar tadqiqotchilar, o‘qituvchilar va talabalarga O‘zbekistonning eng yangi tarixini o‘rganishga ilmiy-metodik jihatdan ko‘mak beradi. Chop etilgan ishlar o‘quvchilarda mamlakat tarixiga oid haqqoniy va chuqur bilimlarni shakllantirishga xizmat qiladi.
Jurnalda tarix va boshqa gumanitar-ijtimoiy fanlar sohasida olib borilayotgan hamda XX– XXI asrlarda O‘zbekiston va xorij mamlakatlari ijtimoiy-siyosiy rivojlanishining dolzarb masalalari bilan bog‘liq fundamental va nazariy-amaliy tadqiqotlarning natijalari chop etiladi. Shuningdek, nashrda monografiyalar va maqolalarga taqrizlar, xalqaro konferensiyalar va seminarlar yakunlari bo‘yicha ma’lumotlar, kitoblar va esselarga obzorlar ham e’lon qilinadi.
Raximov Mirzoxid Akramovich
Tug‘ilgan sanasi: 1974 yil 13 iyul.
Tug‘ilgan joyi: Nurota shahri.
Yo‘nalishi: Tarix, xalqaro munosabatlar t.f.d., prof.;
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Ijtimoiy-gumanitar fanlar bo‘limi rahbari
(2017 y. – hozirgi vaqtgacha);
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markaz direktori.

Актуальные вопросы новейшей истории Узбекистана. Междисциплинарный научно-теоретический журнал.
Республиканский междисциплинарный научно-теоретический журнал «Актуальные вопросы новейшей истории Узбекистана»
(ISSN 2181-8231).
Учредителями  научно-теоретического журнала «Актуальные вопросы новейшей истории Узбекистана» являются Академия наук Республики Узбекистан, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство народного образования.
Журнал издается с 2018 г., Зарегистрирован 29 августа 2017 г. Агентством информации и связи Республики Узбекистан (Сертификат № 0848).
Журнал «Актуальные вопросы новейшей истории Узбекистана» издаётся два раза в год. Статьи рецензируются членами редакционной коллегии на основании научных критериев (новизны, актуальности, значимости и т.д.), а также редакционной политики журнала.
Языки издания: узбекский, русский и английский.
Цель и задачи журнала. Публикуя на страницах журнала аналитические материалы, посвящённые   историческим событиям и процессам, их сущности и значению,  предоставить  необходимую научную и методическую помощь  исследователям, преподавателям, студентам в изучении новейшей истории Узбекистана, а также осветить международный опыт  изучения новейшей истории.  Кроме того, информация, опубликованная в журнале, предоставит читателям   глубокие и правдивые знания об истории нашей страны.
Специальность. В журнале публикуются результаты оригинальных, фундаментальных и теоретико-прикладных исследований в области истории и других гуманитарных и социальных наук, если они исследуют свою проблематику через призму освещения актуальных вопросов общественно-политического развития Узбекистана и зарубежных стран в XX-XXI вв. В журнале также будут публиковаться рецензии на монографические исследования и статьи, оценки итогов международных конференций и семинаров, обзоры книг и эссе.
Рахимов Мирзохид Акрамович
Дата рождения: 13 июля 1974 г.
Место рождения: г. Нурата
Направления: История, международная отношения
д.и.н., проф.;
Руководитель отделения   общественно-гуманитарных наук Академии наук Республики Узбекистан (с 2017 г. – по наст. время)
Директор Координационно-методического Центра по вопросам новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан