“Suffa” radioobservatoriyasi faoliyatiga bagʻishlangan xalqaro anjuman oʻz ishini boshladi
2018 yil 27 avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Prezidiumi binosida “Oʻzbekistondagi Suffa yassi togʻida joylashgan radioobservatoriyaning bugungi holati va istiqbollari” nomli xalqaro anjumani ochilishi boʻlib oʻtdi. Anjuman Oʻzbekiston va Rossiya Fanlar akademiyalari tomonidan har ikkala mamlakat hukumatlarining topshirigʻiga asosan tashkil etildi.
Barpo etilayotgan “Suffa” Xalqaro radioastronomik observatoriya (XRAO) Toshkentdan 200 km janubi-gʻarb tomonda Suffa yassi togʻida joylashgan. Observatoriyaning asosiy ilmiy asbobi sifatida antennasining diametri 70 metr boʻlgan radioteleskopni oʻrnatish koʻzda tutilgan boʻlib, u radiotoʻlqinlarning millimetrli diapazonida ishlaydi. Suffa yassitogʻida radioobservatoriyani qurish ishlari 1982 yilda boshlanib, 8 yil davomida uning eltuvchi minorasi qurib bitkazilgan edi. 90-yillarning boshida observatoriya qurilishi moliyaviy sababdan toʻxtatib qoʻyildi. Shunga qaramasdan, 1995 yilda “Suffa” Xalqaro radioastronomik observatoriyasi qurilishini tugallash haqida Oʻzbekiston va Rossiya hukumatlararo kelishuvi imzolandi. 2007 yilda Uzbekiston tomoni yordamchi infrastrukturani yaratish boʻyicha ishlarni boshlab yubordi, lekin RT-70 radioteleskopi konservatsiya rejimida edi.
“Suffa” Xalqaro radioastronomik observatoriyasi (XRAO)ni yaratish loyihasi Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin tashabbusi amalga oshirilmoqda. Shu yilning iyun oyida Rossiya Fanlar akademiyasi prezidenti Oʻzbekistonga tashrif buyurdi. Bu tashrif asosan RT-70 radioteleskopni qurib bitkazishga bagʻishlangan edi.Shuni taʼkidlash lozimki, Rossiya FA prezidenti Aleksandr Sergeyev RT-70 ning holatini “yaxshi” deb baholagandi. U ikki davlat rahbarlari Suffa yassitogʻidagi radioteleskop va boshqa inshootlar qurilishi xalqaro observatoriya doirasida oxiriga yetkazishga qaror qilganligini ham tasdiqladi va ishlar 2019 yilda boshlanishini aytdi. Tashrif davomida tomonlar 2018 yilda “Suffa” Xalqaro radioastronomik observatoriyasini qurilishini qayta boshlashga bagʻishlangan anjuman oʻtkazishni ham rejalashtirgan edilar. Mana bugun anjuman oʻz ishini boshladi.
Anjumanning asosiy maqsadi– “Suffa”XRAO ning faoliyatini tiklash boʻyicha mavjud muammolarini tahlil qilish, shunday murakkab xalqaro ilmiy obyektni qurish bilan bogʻliq koʻplab ilmiy, texnikaviy va tashkiliy muammolarga amaliy yechim topish, ushbu loyihada uchinchi davlatlarning ishtiroki imkoniyatlarini oʻrganish, shuningdek, astrofizika va radioastronomiya sohasida xalqaro fundamental tadqiqotlarni rivojlantirishga qaratilgan.
Anjumanning birinchi kunidagi yalpi yigʻilishda “Suffa” XRAOning hozirgi holati haqida, shuningdek XXI asrdagi yer usti va kosmik radioastronomiyaning submillimetr sohasidagi rivojlanish yoʻnalishlari va Maydanak observatoriyasining zamonaviy holati va kelgusidagi rivojlanishihaqida maʼruzalar tinglanadi. Anjumanning shoʻʼbalari “Suffa” XRAO si majmuasini loyihalashtirishdagi texnik muammolarga, diametri 70m lik parabolik antennasini qurishga, radioastronomiyadagi yangi texnologiyalar va RT-70 radioteleskopining ilmiy maqsadini muhokama qilishga bagʻishlangan.

27 августа 2018 г. в здании Президиума Академии наук Республики Узбекистан, будет проходить международное рабочее совещание «Современное состояние и перспективы радиообсерватории на плато Суффа в Узбекистане. Организаторами совещания выступили Академия наук Узбекистана и Российская академия наук на основании соответствующих распоряжений правительственных органов обеих стран.
Создаваемая Международная радиоастрономическая обсерватория (МРАО) «Суффа» располагается на высокогорном плато Суффа (Узбекистан) в 200 км к юго-востоку от Ташкента. В качестве основного научного инструмента обсерватории запланирован уникальный радиотелескоп с диаметром антенны 70 метров, работающий в миллиметровом диапазоне длин радиоволн. Работа по созданию радиообсерватории на плато Суффа началась в 1982 году, и продолжалась около восьми лет, в результате чего было построена несущая башня радиотелескопа. С начала 1990-х годов строительство обсерватории было заморожено в связи с отсутствием финансирования, несмотря на то, что в 1995 году было подписано межправительственное соглашение между Узбекистаном и Россией о совместной работе по завершению строительства МРАО «Суффа». В 2007 году Узбекистан возобновил работу по созданию вспомогательной инфраструктуры, но сам радиотелескоп РТ-70 находился в режиме консервации.
Проект создания МРАО «Суффа получил вторую жизнь по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента России Владимира Путина, которые договорились совместными усилиями обеих стран завершить строительство МРАО «Суффа» и радиотелескопа РТ-70. В июне этого года состоялся визит в Узбекистан руководства Российской академии наук, посвященный в основном проекту создания радиотелескопа РТ-70. Следует отметить, что президент РАН Александр Сергеев оценил состояние РТ-70 как «хорошее» для продолжения его строительства. Он также подтвердил, что на уровне руководителей двух государств принято решение, что радиотелескоп и другие объекты на плато Суффа будет достраиваться в рамках международной обсерватории, причем работы должны начаться в следующем 2019 году. Во время указанного визита стороны договорись о проведении в конце августа 2018 года международного рабочего совещания по вопросам возобновления строительства МРАО «Суффа», которое сегодня начало свою работу.
Основные цели проходящего совещания - анализ имеющихся проблем по созданию МРАО «Суффа», поиск практических решений по множеству научных, технических и организационных вопросов, связанных со строительством столь сложного международного научного объекта, изучение возможности участия третьих стран в этом проекте, а также развитие в целом двустороннего и многостороннего международного сотрудничества в области фундаментальных исследований по астрофизике и радиоастрономии.
В первый день работы на пленарном заседании будут заслушаны доклады о текущем статусе МРАО «Суффа», направлениях развития в 21 веке наземной и космической радиоастрономии субмиллиметрового диапазона, современного состояния и перспектив развития Майданакской обсерватории. Секционные заседания посвящены техническим проблемам проектирования всего комплекса МРАО «Суффа», создания 70 метровой параболической антенны, новым технологиям в радиоастрономии и научным задачам РТ-70.