Yangi islohotlar davridagi muhim vazifalar
2018-yil 6-noyabrda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tomonidan Milliy matbuot markazida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2018-yil 6-aprelda OʻzR FA Oʻsimlik moddalari kimyosi institutida olimlar bilan oʻtkazgan uchrashuv bayonida belgilangan topshiriqlar ijrosi boʻyicha amalga oshirilgan ishlarga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi. Unda FA bosh ilmiy kotibi, ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari hamda yetakchi olimlar ishtirok etdi. Matbuot anjumanida FA bosh ilmiy kotibi Gʻ.Baxadirov joriy yil 6-aprelda Davlatimiz rahbari bilan boʻlgan uchrashuv Fanlar akademiyasi olimlari uchun katta ahamiyatga ega boʻlganligini alohida taʼkidladi.
Shuningdek, FA Oʻsimlik moddalari kimyosi instituti direktori Sh.Sagdullayev soʻzga chiqib, Institutda tajriba-ishlab chiqarish jarayoni xalqaro GMP standartiga muvofiq modernizatsiya qilinayotganligi va buning natijasida yiliga 500 tonnadan ziyod oʻsimlik xom ashyosini chuqur qayta ishlash imkoniyatini yaratilganligi haqida so`zladi. Joriy yildan 30 dan ortiq tabiiy toza, import oʻrnini bosuvchi va eksportbop dori vositalari ishlab chiqarish imkoniyatini berishini ta’kidlab oʻtdi.
Anjuman ishtirokchilariga Prezident topshirigʻi asosida bajarilayotgan ishlar yuzasidan maʼlumotlar berildi.

Важнейшие задачи в пору новых реформ
6 ноября 2018 года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция Академии наук Республики Узбекистан о выполнении задач, изложенных в протоколе встречи Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева с учеными Института химии растительных веществ Академии наук Республики Узбекистан 6 апреля 2018 г. В нем приняли участие главный учёный секретарь АН РУз, руководители научно-исследовательских институтов и ведущие ученые.
На пресс-конференции главный ученый секретарь Академии наук Г.Бахадиров отметил, что встреча с главой нашего государства имела большое значение для ученых Академии наук.
Директор Института химии растительных веществ Академии наук Ш.Сагдуллаев рассказал, как в Институте экспериментально-производственный процесс модернизируется в соответствии с международным стандартом GMP. В результате этого процесса будет обеспечена глубокая переработка более 500 тонн растительного сырья в год и отметил, что в этом году будет запущено более 30 натуральных, импортозамещающих и экспортно-ориентированных препаратов.