Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-noyabrdagi "Ilmiy-tadqiqot muassasalari infratuzilmasini yanada mustahkamlash va innovatsion faoliyatni rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida" gi PQ-3365-sonli Farmoni ijrosi doirasida, Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Materialshunoslik institutiga Gollandiyaning Malvern Panalytical B.V. tomonidan ishlab chiqarilgan Empyrean rentgen diffraktometri olib kelindi.
Vertikal joylashtirilgan goniometr va gorizontal namuna tutish holatiga ega boʼlgan koʼp funksional rentgen diffraktometri rentgen difraksiyasini tahlil qilishga va quyidagi oʼlchashlarga imkon beradi:
-eng yuqori aniqlik bilan klassik fazaviy tahlil qilish;
-fazaviy miqdoriy tahlil;
-kristalli, polikristalli va amorf moddalarning birlik yacheykasi parametrlarini aniqlash;
-yupqa plyonkalarni, koʼp qatlamli qoplamalarni tahlil qilish;
-fazalarni qatlamlar boʼyicha aniqlash;
-mikrodifraksiya;
-stresslar va kristalit oʼlchamlarini aniqlash;
-monokristallarni tahlil qilish;
-reflektometriya, qatlamlarning qalinligi va zichligini aniqlash;
-nanooʼlchamli kukun va materiallarni tahlil qilish;
-kichik burchakli rentgen nurlari;
-tekislikdagi difraksiya;
-ekstremal sharoitlarda ishlov berishdagi tadqiqotlarni oʼtkazish;
-kristalli nanostrukturaning parametrlarini oʼzgartirganda fazali oʼtishni aniqlash.
Qurilma tezkor roʼyxatga olish tizimi bilan jihozlangan boʼlib, u rentgenogramma difraksiyasi maʼlumotlarini burchak piksellar sonini yoʼqotmasdan yigʼishda rentgen diffraktometri tezligini oshirishni taʼminlaydi. Robot namunalarini yuklash tizimi bir vaqtning oʼzida 15 tagacha namunalarni yuklashga imkon beradi.
Difraktometr nurli diafragmani oshirish uchun mis anodli (fokus kattaligi - 0,4 x 12,0 mm) boʼlgan oʼtkir fokusli naychadan foydalanadi, shuningdek, parabolik oyna bilan ishlaganda, ingichka qatlamlar va amorf materiallarni kichik burchakli tadqiqotlarida parallel nurli geometriyani hosil qiladi.
Difraktometr uzatish va aks ettirish rejimlarida namunalarni oʼlchash uchun universal biriktirma bilan jihozlangan.
Toʼplamga keng harorat oraligʼida namunalarni tekshirish uchun yuqori haroratli kameralar kiradi: vakuumda +25 dan + 2000 0С gacha, havoda +25 dan + 15000 0С gacha. Vakuumda ishlash uchun tantal isitgich va tantal namunasi ushlagichi ishlatiladi. Havoda ishlash uchun platina isitgich va platina namunali ushlagich ishlatiladi.
Shunday qilib, kukun holatlarda, yupqa plyonkalarda, nanomateriallardan to monkristallargacha boʼlgan turli namunalarda bitta uskunada noyob oʼlchovlarni amalga oshirish mumkin boʼladi.
Biz qiziqqan ilmiy muassasalarni, olimlarni, doktorantlarni va yosh olimlarni Empyrean rentgen diffraktometri yordamida ilmiy hamkorlikka va izlanishlarga taklif etamiz.

В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-3365 “О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности” от 1.11.2017 г. Институт материаловедения АН РУз приобрел рентгеновский дифрактометр модели Empyrean производства фирмы Malvern Panalytical B.V. (Нидерланды).
Многофункциональный рентгеновский дифрактометр Empyrean с вертикально расположенным гониометром и горизонтальным положением образца позволяет проводить следующие виды рентгенодифракционного анализа:
Установка оснащена системой быстрой регистрации при сборе рентгенодифракционных данных без потери углового разрешения. Роботизированная система для загрузки образцов обеспечивает одновременную установку до 15 проб.
В дифрактометре используется острофокусная трубка с медным анодом (размер фокуса – 0,4 х 12,0 мм) с целью увеличения светосилы пучка, а также для обеспечения работы с параболическим зеркалом для формирования параллельно-лучевой геометрии при малоугловых исследованиях тонких пленок и аморфных материалов.
Дифрактометр оснащен универсальной приставкой для исследования образцов в режиме «на просвет» и «на отражение».
В комплектации имеется высокотемпературная камера для исследования образцов в широком интервале температур: от +25 до +20000С в вакууме, и от +25 до +15000С на воздухе. Для работы в вакууме используется танталовые нагреватель и держатель образца. Для работы на воздухе используется Pt нагреватель и держатель образца.
Таким образом, появилась возможность для проведения уникальных измерений на одном приборе любых типов образцов: от порошков до тонких пленок, и от наноматериалов до объемных проб.
Приглашаем заинтересованные научные учреждения, ученых, докторантов и молодых ученых к научному сотрудничеству и проведению исследований с помошью рентгеновского дифрактометра Empyrean.