Pekin shahrida “Bir makon, bir yo‘l” tadqiqotlar tarmog‘i forumining birinchi majlisi o‘tkazildi
2019-yil 24-25-aprel kunlari Pekinda bo‘lib o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” ikkinchi forumi doirasida tadqiqotlar tarmog‘ining birinchi majlisi “Belt and Road Studies Network” (BRSN) loyihasi hisobidan tashkil etildi.
Tantanali majlisda 59 mamlakat va ikkita xalqaro tashkilotning 200 dan ortiq ekspert va olimlar ishtirok etishdi.
Xitoy Xalq Respublikasining Raisi Si Szinpin ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigida “Bir makon, bir yo‘l” loyihasining imkoniyatlari va natijalari butun dunyoga taalluqli ekanligi ta’kidlandi.
Ushbu tadbirda O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markaz direktori, prof.M.A.Raximov qatnashdi. U mazkur tashabbus zamonaviy xalqaro va mintaqaviy munosabatlar globalizatsiyasi sharoitida muhim integratsiya mexanizmi ekanligini qayd etdi.
BRSN – akademik almashinuv va hamkorlik uchun ochiq mexanizm hisoblanib, bu borada har yili tadbirlar o‘tkazilishini, “Bir makon, bir yo‘l” tadqiqotlari bo‘yicha loyihalar doirasida seminarlar va safarlar tashkil etilishini, shuningdek, “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro notijorat ilmiy-tadqiqot fondini tuzish uchun mablag‘lar to‘plashni rejalashtirmoqda.
Majlisda loyihaning rasmiy saytining tantanali tarzda ochilishi o‘tkazilganligini alohida qayd etish o‘rinli. www.brsn.net orqali loyiha doirasidagi ishlar va tashabbuslar bilan tanishish mumkin.

В Пекине состоялась первое заседание форума Сети исследований Пояса и Пути
C 24 по 25 апреля 2019 г. в Пекине в рамках второго форума «Один пояс, один путь» состоялось первое заседание по сети исследования «Один пояс, один путь». Проект «Belt and Road Studies Network» (BRSN — БРСН). В торжественном заседании приняли участие более 200 экспертов и ученых из 59 стран и двух международных организаций. Председатель КНР Си Цзиньпин направил участникам поздравительное послание, в котором отметил, что возможности и результаты проекта «Один пояс, один путь» принадлежат всему миру.
В данном мероприятии принял участие и директор КМЦ новейшей истории Узбекистана при АН РУз проф. М.А.Рахимов, который выразил признательность организаторам, а также отметил, что данная инициатива является важным интеграционным механизмом в условиях глобализации современных международных и региональных отношений.
БРСН является открытым механизмом академических обменов и сотрудничества и планирует ежегодно проводить мероприятия по академическому обмену, организовывать семинары и поездки на места в рамках проектов исследования «Один пояс, один путь», а также собирать средства для создания некоммерческого международного исследовательского фонда исследования «Один пояс, один путь».
В заключении отметим, что на заседании торжественно был открыт и официальный сайт проекта, где можно более подробно ознакомиться с инициативами и его работой. Официальный сайт: www.brsn.net