O'zbekistonda Yadro tibbiyot va radiatsion terapiya markazi tashkil etiladi
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Germaniyaning “Integra GmbH” kompaniyasi hamda Avstriyaning “Vamed Engineering GmbH” kompaniyasi o’rtasida Toshkentda “Yadro tibbiyot va radiatsion terapiya markazi”ni tashkil etish to’g’risidagi hamkorlik Bitimi imzolandi.
Shartnoma O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 4-apreldagi “2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va onkologik yordam ko’rsatishni takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PQ-2866-son Qaroridan kelib chiqadigan vazifalarni amaliy bajarishga qaratilgan.
Shartnoma O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti negizida “Integra GmbH” (Germaniya) va “Vamed Engineering GmbH” (Avstriya) kompaniyalari bilan hamkorlikda  Xalqaro Yadro tibbiyot va radiatsion terapiya markazi tashkil qilinishini nazarda tutadi.
Markaz yadro fizikasi va tibbiyotning ilg'or texnologiyalari bilan jihozlangan ko’p tarmoqli diagnostika va davolash muassasasi bo'lib, u saraton va boshqa kasalliklarni tashxislash va davolashga imkon beradi.
Markazning tashkil etilishi:
• MDH mamlakatlarida yagona proton va radiatsion davolanish texnologiyasiga ega yagona markaz yaratish orqali saraton kasalliklarini davolash sifatini sezilarli darajada yaxshilash;
• nafaqat respublika, balki qo'shni davlatlar aholisini (Qozog'iston, Tojikiston, Qirg'iziston, Turkmaniston, Afg'oniston hamda boshqa davlatlar) davolash uchun shart-sharoit yaratish  imkonini beradi.

Будет создан в Узбекистане Центр ядерной медицины и лучевой терапии
В Ташкенте было подписано Соглашение между Академией наук Республики Узбекистан, Германской компанией «Integra GmbH» и Австрийской компанией «Vamed Engineering GmbH» о сотрудничестве по созданию Центра ядерной медицины и лучевой терапии.
Соглашение нацелено на практическую реализацию задач, вытекающих из Постановления Президента Республики Узбекистан от 4 апреля 2017 года № ПП-2866 «О мерах по далнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию онкологической помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы».
Соглашением предусматривается создание на базе Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан в сотрудничестве с компаниями «Integra GmbH» (Германия) и «Vamed Engineering GmbH» (Австрия) Международного центра ядерной медицины и лучевой терапии.
Центр будет функционироват в качестве многопрофилного диагностического и лечебного учреждения, оснащенного самыми передовыми технологиями ядерной физики и медицины, позволяющими осуществлять диагностику и лечение онкологических и других заболеваний.
Создание Центра позволит:
• существенно поднять качество лечения онкологических болных за счет создания единственного на территории СНГ центра, располагающего передовой технологией протонной и лучевой терапии;
• создат условия для лечения не толко населения республики, но и граждан соседних государств (Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан, Туркменистан, Афганистан, а также и других стран).