“Oʻzbekistonda oziq-ovqat va tibbiyot mahsulotlariga radiatsiyaviy ishlov berish” mavzusida seminar oʻtkazilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida Oʻzbekistonda oziq-ovqat va tibbiyot mahsulotlariga radiatsiyaviy ishlovberish mavzusida Xalqaro atom energetikasi agentligi hamda xalqaro yetakchi ekspertlar ishtirokida seminar oʻtkazilmoqda.
Ushbu seminarni oʻtkazishdan asosiy maqsad Respublika Qishloq xoʻjaligi vazirligi, meva-sabzavot hamda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi kompaniya, tashkilotlarni bu mahsulotlarga ishlov berish boʻyicha mavjud va yangi uslublar bilan tanishtirish, shuningdek, bu sohada mutaxassislar tajribasini oʻrganishdaniboratdir.
Dunyoning 60 dan ortiq mamlakatida 90 ga yaqin oziq-ovqat turiga radiatsiyaviy ishlov berish boʻyicha mavjud tajribalar misolida bu uslubni Oʻzbekistonda tadbiq qilish boʻyicha batafsil maʼlumotlar berish moʻljallangan. Ushbu maʼlumotlar Oʻzbekistonning qishloq xoʻjaligi sohasi, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari uchunRespublikamizda radiatsiyaviy ishlov berishni tashkil qilish orqali meva-sabzavot mahsulotlari eksporti hajmini orttirishga olib keladi.
Seminarda mahsulotlarga radiatsiyaviy ishlov berish boʻyicha yetakchi mamlakatlar tajribasi haqida maʼruzalar qilish uchun Xalqaro atom energetikasi agentligining oziq-ovqatlarga radiatsiyaviy ishlov berish boʻyicha mutaxassisi Carl Michael BLACKBURN, ekspert - Microtrol Sterilisation Services Pvt. Ltd. kompaniyasi mutaxassisi Vikram Baldev KALIA (Xindiston) hamda Yadro ximiyasi va texnologiyalari institutining (Polsha) radiatsiyaviy texnologiyalar sohasi mutaxassisi, ekspert Urszula GRYCZKAlar ishtirok etishmoqda.

В Академии наук Республики Узбекистан проводится семинар «Радиационная обработка продуктов питания и медицинского назначения в Узбекистане» с участием Международного агентства по атомной энергии и ведущих международных экспертов.
Основная цель семинара - ознакомить предприятия Министерства сельского хозяйства, производителей фрукто-овощевой и пищевой продукции с существующими и новыми методами обработки этих продуктов, а также изучить опыт специалистов в этой области.
Примеры радиационной обработки более 90 пищевых продуктов в более чем 60 странах мира предоставят подробную информацию о том, как применять эту технику в Узбекистане. Эти данные помогут увеличить объем экспорта фруктов и овощей путем создания радиационной обработки в Республике Узбекистан для сельскохозяйственных производителей, производителей продуктов питания.
На семинаре участвуют с докладами об опыте ведущих стран по радиационной обработке - Карл Майкл БЛЭКБУРН (Австрия), эксперт по радиации пищевых продуктов Международного агентства по атомной энергии, Викрам Балдев KАЛИА (Индия) - эксперт по стерилизации Microtrol Pvt. Ltd.,а также Урсула ГРИЦКА, эксперт по радиационной технологии Института ядерной химии и технологии (Польша).