O‘zbekiston “Qizil kitobi”ning yangi soni nashr etiladi
“Qizil kitob” – har birimizning vijdonimizdir. Har qaysi millat ham dunyo oldida o‘zining tabiat boyliklarini asrash ma’suliyatini olgan. Har bir kishini maftunkor tog‘larni qoplab turgan doimiy muzliklar, ulardagi xushbo‘y gullar, dorivor o‘simliklar, hayvon turlari, toza havo, sho‘x sharsharalari, qoyalari bilan rom etadi. Bularning hammasidan, albatta, zavq olish kerak, har bir narsaning o‘z qadriga etish, tabiatdagi mo’jazgina bir jonli mavjudotni ham asrab-avaylash lozim.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi hududida hozirgi kunda 4300 ga yaqin o‘simlik turlari mavjud bo‘lib, ular orasida jiddiy muhofazaga muhtoj ko‘pgina kamyob, endem va relikt turlar ham uchraydi. O‘zbekiston Respublikasi “Qizil kitobi”da o‘simlik va hayvonot turlari, ularning oilasi, ilmiy nomi, botanik tavsifi hamda turlarning tarqalish areallarihaqida qisqacha ma’lumotlar va har bir o‘simlik turlarining ko‘rgazmali tarzda suratlari keltirilgan.
Atrof-muhitni, shu jumladan, o‘simliklar olamini muhofaza qilish muammosi insoniyat uchun hech qachon hozirgidagidek o‘ta dolzarb ahamiyatga ega bo‘lgan emas. Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xalq xo‘jaligi turli tarmoqlarining tez sur’atlar bilan rivojlanib borishi, tabiiy maydonlarning keng miqyosda o‘zlashtirilishi – ekologik muvozanatning salbiy tomonga o‘zgarishi natijasida o‘simlik va hayvon turlarining soni kamayib borish xavfi kuchayib bormoqda.
Ma’lumki, Qizil kitobning 1-nashri 1984-yilda chop etilgan bo‘lib, unga 163 tur kiritilgan bo‘lsa, ikkinchi nashrida (1998-y.) 301 tur kiritilgan, ya’ni turlarning soni qariyb ikki martaga ortgan. 2006-yilgi nashrida muhofazaga olingan o‘simlik turlari soni 305 taga boradi. 2009-yildagi nashrida Amaryllidaceae oilasiga mansub Allium turkumidan 10 ta tur kiritilgan bo‘lsa, yangi nashrida esa ushbu turkumdan 14 ta tur kiritilganligi va ayrim oila vakllarining kamayib borayotganligini ko‘rishimiz mumkin. Shuning bilan birga, Qizil kitobning 2009-yildagi nashri bilan yangi nashridagi o‘simlik vakillari taqqoslab ko‘rilganda, 19 turning areali kengayishi hisobiga Qizil kitob sahifalaridan chiqarilgan bo‘lsa, aksincha 24 turning kamayishi ularning Qizil kitob sahifalarini “yangi turlar bilan boyitganligini” alohida ta’kidlash lozim. Umuman olganda, noyob kamayib borayotgan turlarni saqlab qolishda faqatgina davlat organlari kurashishi emas, balki aholi orasida ham tabiatdan oqilona foydalanish madaniyatini yuksaltirish lozim.
Ushbu raqamlardan ko‘rinib turibdiki, respublikamizdagi mavjud o‘simlik turlari yil sayin tobora kamayib bormoqda.
O‘zR FA Botanika instituti olimlari tomonidan so‘nggi yilarda olib borilgan ilmiy izlanishlari natijasida O‘zbekiston florasida uchraydigan kamyob turlarni o‘zida jamlagan navbatdagi O‘zR Qizil kitobning yangi soni nashrga tayyorlanmoqda. Bu orqali o‘simlik olamining hozirgi holati bo‘yicha monitoring (kuzatuv) natijalarini keng ommaga yetkazishdan iborat.
Navbatdagi nashrga tayyorlanayotgan Qizil kitobdagi o‘simliklar soni avvalgi chop etilgan nashrlardagi ma’lumotlar bilan solishtirilganda, ayrim oila vakillarining turlari keskin kamayishi natijasida muhofaza ro‘yxatiga tushganligini ko‘rishimiz mumkin. Masalan, Chuchmomadoshlar oilasidan – Raven piyozi, manzarali piyoz, cho‘l piyozi, yashil gulli piyoz; Yalpizdoshlar oilasidan esa Amudaryo oqto‘shasi, uchpoyali oqto‘sha, Orol flomoidesi, Torondoshlar oilasidan Zokirov qandimi hamda Ziradoshlar oilasidan Elena kovragi kabi o‘simlik vakillari kiritilganligining guvohi bo‘lishimiz mumkin.
Avvalgi ro‘yxatdagi mavjud ayrim turlar tarqalish areallarining so‘nggi yillarda kengayishi va tabiiy ko‘payishi oqibatida esa, aksincha, ushbu turlar (Sigirquyruqdoshlar oilasidan Oloy nataliellasi, Ayiqtovondoshlar oilasidan – yumaloqbarg parpi, tillarang sug‘uro‘t, Oltoy trolliusi, Ra’noguldoshlar oilasidan – Olьga sorbariyasi, Chinniguldoshlar oilasidan – Tojikiston etmagi) Qizil kitob ro‘yxatidan chiqarildi.
Qizil kitobning yana bir muhim tomoni – bu uning sahifalari hech qachon tugallanmasligidir, doimo uning sahafalarini yangi o‘simlik turlari va hayvon zotlari to‘ldirib boradi. AQShning Norzern Universiteti biologlarining xulosalariga ko‘ra, “Qizil kitob”ning sahifalarini qisqartirish uchun inson madaniyati va xulqini doim oshira borish kerak. Bu orqali esa uning sahifalarini kamaytirish hamda o‘simlik va hayvon turlarining muayyan darajada saqlanib qolishiga erishish mumkin.

Выходит новый номер Красной книги Республики Узбекистан
Красная книга – это совесть каждого из нас. Каждая нация несет ответственность за сохранение своих природных ресурсов для мира. Все мы очарованы постоянными ледниками, которые окружают очаровательные горы, их ароматные цветы, лекарственные растения, разные виды животных, свежий воздух, великолепные водопады и скалы. Конечно, всем этим нужно наслаждаться, всё нужно беречь и заботиться даже о самых маленьких существах в природе.
Как известно, в Республике Узбекистан насчитывается около 4300 видов растений, среди которых много редких, эндемичных и реликтовых видов, которые нуждаются в серьезной защите. Красная книга Республики Узбекистан содержит обзор видов растений и животных, их семейство, научное название, ботаническое описание и ареал распространения видов и иллюстрации каждого вида растений.
Защита окружающей среды, включая флору, никогда не была так важна для человечества, как сегодня. В связи с быстрым развитием различных отраслей промышленности, сельского и народного хозяйства, широкомасштабное освоение природных территорий – отрицательное экологическое равновесие, угроза сокращения численности видов растений и животных возрастает.
Известно, что 1-е издание Красной книги было опубликовано в 1984 году, во второе издание (1998 г.) было включено 163 вида, а 301 вид, то есть количество видов почти удвоилось. В издании 2006 года перечислены 305 охраняемых видов растений. Издание 2009 года включало 10 видов Allium (лук) из семейства Amaryllidaceae, в то время как новое издание включало 14 видов из этой категории и сокращение отдельных видов. Однако, сравнивая издание Красной книги 2009 года с новыми видами растений, важно отметить, что сокращение на 24 вида «обогатило страницы Красной книги» за счет расширения ареала 19 видов. В целом, сохранение редких видов необходимо не только для борьбы органов государственной власти, но и для культуры рационального использования природы среди населения.
Эти цифры показывают, что количество видов растений в республике уменьшается из года в год.
В результате недавних исследований, проведенных учеными Института Ботаники АН РУз, готовится к публикации новый выпуск Красной книги Узбекистана, в котором содержатся данные о редких видах флоры Узбекистана. Он должен информировать общественность о результатах мониторинга текущего состояния флоры.
В Красной книге, которой готовится к очередному изданию, занесены те виды, которые в результате резкого сокращения их числа вошли в список охраняемых. Например, из семейства Амариллисовых – лук Равена, лук декоративный, лук пустынный, лук зеленоватый; из семейства Яснотковых представлены такие растения, как фломоидес заамударьинский, фломоидес неравногубый, фломоидес аральский; из семейства Гречишных – кандым Закирова и из семейства Сельдерейных – ферула Елены.
Некоторые виды, представленные в предыдущем списке, в последние годы были расширены их ареалы (из семейства Норичниковых – наталиелла алайская; из семейства Лютиковых – борец круглолистный, горицвет золотистый, купальница алтайская; из семейства Розоцветных – рябинник Ольги; из семейства Гвоздичных – аллохруза таджикистанская) и вследствие чего были удалены из списка Красной книги.
Другим важным аспектом Красной книги является то, что её страницы никогда не заканчиваются, а всегда заполняются новыми видами растений и животных. По мнению биологов из Норзернского университета США, всегда необходимо повышать человеческую культуру и поведение, чтобы «уменьшить» количество страниц Красной книги. Таким образом, можно уменьшить его страницы и помочь сохранить определенные виды растений и животных.