O‘zbek-koreys ilmiy forumi
16-iyul Toshkentda O‘zbekiston va Koreya mamlakatlari o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, madaniy hamkorlikka bag‘ishlangan O‘zbek-koreys ilmiy forumi bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, forum qatnashchilari Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘zaro hamda Koreya Respublikasi bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha chiqishlar qilishdi.
Ushbu tadbir Xanyan universiteti Xalqaro munosabatlar oliy maktabi (Koreya Respublikasi) hamda O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari Muvofiqlashtiruvchi-metodik markaz bilan hamkorlikda tashkillash etildi. Tadbir hamkorlari sifatida O‘zRFA Tarix instituti va Xanyan Universiteti Osiyo-Tinch okeani tadqiqot markazi ishtirok etdi.
Forumda Koreya Respublikasining Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan iqtisod va xavfsizlik, logistika rivoji va turizm masalalari bo‘yicha ekspertlar o‘z masalalarini muxokama qilishdi. Tadbirda Nyu-Mexiko (AQSh) universiteti professori Gregori Glison va Xanyan Universiteti Osiyo-Tinch okeani tadqiqot markazi direktori ma’ruzalar qilishdi. Markaz rahbari M.Raximov o‘z ma’ruzasida O‘zbekiston Respublikasining Markaziy Osiyo mamlakatlari hamda jahonning yetakchi davlatlari bilan hamkorligi masalalariga mufassal to‘xtalib o‘tdi. Markaz xodimlari – s.f.d. G.Yuldasheva, s.f.n. V.Paramonovlar ham o‘z ma’ruzalari bilan qatnashishdi.

16 июля в Ташкенте состоялся Узбекско-корейский научный форум, который был посвящен политическому, экономическому, культурному сотрудничеству между двумя странами. Также, выступающие затронули и более широкий круг вопросов регионального взаимодействия стран Центральной Азии друг с другом, а также с Республикой Кореи.
Данное мероприятие было организовано Высшей школой международных отношений университета Ханьяна (Ю.Корея), а также Координационно-методическим центром новейшей истории Узбекистана. В качестве со-организаторов выступили Институт Истории АН РУз и Азиатско-Тихоокеанский исследовательский центр при Университете Ханьяна.
Форум был разделен на три сессии, в ходе которых эксперты обсудили вопросы экономики и безопасности, развития логистики и туризма между Кореей и странами Центральной Азии. В ходе мероприятия также были выслушаны доклады профессора Грегори Глисона из университета Нью-Мехико (США), директора Азиатско-Тихоокеанского исследовательского центра при Университете Ханьяна Го Ёна. Директор Центра М.А.Рахимов в своем докладе подробно остановился на региональном сотрудничестве Республики Узбекистан, как со странами Центральной Азии, так и с ведущими мировыми державами. Сотрудники Центра — Г.Юлдашева, В.Парамонов также выступили со своими докладами.