Misr va Rossiya Federatsiyasi gen nokaut texnologiyasi uchun patent berdi
Misr va Rossiya Federatsiyasi oʻzbek olimlari tomonidan gen nokaut texnologiyasi asosida yaratilgan paxta naviga patent berdi. Ushbu mamlakatlar tomonidan patentlarning berilishi Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Genomika va bioinformatika markazining yuqori texnologiyalar sohasida erishgan yutuqlarining yana bir eʼtirofidir. Shuni taʼkidlash lozimki, Oʻzbekiston olimlarining xorijda zamonaviy innovatsion texnologiyalarga patent olishi respublikamizning ulkan ilmiy salohiyatga ega ekanligidan dalolat beradi. Avvalroq AQSH patent va tovar belgilari idorasi tomonidan oʻzbek olimlarining ushbu innovatsion texnologiyasiga patent berilgan. Patent berilishi xalqaro darajada texnologiyalarni litsenziyalash imkoniyatini ochadi va nafaqat tovarlar eksporti uchun, balki intellektual mulkdan ham daromad olish imkoniyatini beradi.
Maʼlumot uchun:
Ushbu texnologiya oʻzbek olimlari tomonidan 2008-yilda ishlab chiqilgan va Oʻzbekiston hukumati koʻmagi bilan keyingi tadqiqotlar texnologiyalar asosida “Porloq” navining yuqori mahsuldor, erta pishar, qurgʻoqchilik va shoʻrlanishga chidamli biotexnologik paxta navlarini yaratishga olib keldi. Oʻsimliklarning seleksiya va genetik muhandisligi boʻyicha jahon tarixida boʻlmagan ushbu texnologiya bir vaqtning oʻzida paxtaning bir qancha qimmatbaho agronomik xususiyatlarini yaxshilash imkonini berdi.
Hozirgi vaqtda “Porloq” navlari tolasi odatdagidan koʻra 12% qimmatroq narxda sotiladi va ular jahon bozorida juda yuqori talabga ega. 2018-yilda butun respublikamiz boʻylab 60 ming gektardan ortiq maydonda “Porloq” navining urugʻlari ekilgan va bunday ekin maydonlarini yanada kengaytirish kutilmoqda.

Египетом и Российской Федерацией выдан патент на технологию нокаута (выключения) генов хлопчатника. Выдача патента этими странами является очередным признанием достижений ученых Центра геномики и биоинформатики Академии наук Узбекистана в области высоких технологий. Необходимо отметить, что современные молекулярные технологии может разрабатывать не каждая страна и то, что ученые Узбекистана получили патент на современную инновационную технологию за рубежом, указывает на огромный научный потенциал имеющийся в Республике. Ранее ведомством по патентам и товарным знакам США уже был выдан патент на данную инновационную технологию ученых Узбекистана. Выдача патента открывает возможности для лицензирования технологии на международном уровне и получения прибыли от экспорта не товаров, а интеллектуальной собственности.
Для справки:
Данная технология была разработана узбекскими учеными в 2008 году и дальнейшие исследования при поддержке Правительства Узбекистана привели к созданию на основе технологии высокоурожайных, скороспелых, длинноволокнистых, засухо- и солеустойчивых биотехнологических сортов хлопчатника серии «Порлок». Технология позволила улучшить одновременно несколько агрономически ценных признаков хлопчатника, чего еще не было в мировой истории селекции и генной инженерии растений.
В настоящее время волокна сортов «Порлок» продаются на 12% дороже, чем волокна обычных сортов и на них имеется очень высокая потребность на мировом рынке. В 2018 году семена сортов «Порлок» были высажены на территории более чем 60 тыс. гектаров по республике и ожидается дальнейшее расширение посевов.