Kichik quvvatli koʼchma fotoelektrik energiya manbai qurilmasi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti olimlari tomonidan kichik quvvatli ko‘chma fotoelektrik energiya manbai ishlab chiqildi.
Kristalli kremniydan tayyorlangan fotoelektrik batareyalar asosidagi, quvvati 40-80 Vt bo‘lgan ko‘chma fotoelektrik manbaa (KFEM) respublikaning qishloq hududlarida foydalanish uchun mo‘ljallangan. Dala va fermer xo‘jaliklarida qishloq aholisiga qulaylik yaratish maqsadida uyali telefonlar, noutbuklar, kompyuterlar, televizorlar, zamonaviy svetodiod lampalar asosidagi yoritish tizimlari va boshqa elektr isteʼmolchilarini quvvat bilan taʼminlash uchun ishlatiladi.
Mazkur KFEM qurilmasi zamonaviy kontroller, GEL tipidagi akkumulyator va invertor bilan jihozlangan. KFEM qurilmasi parametrlarining quyoshli tabiiy sharoitlarga bog‘liqligi o‘rganilgan va quvvati 150 Vt gacha bo‘lgan ~ 220 V, – 12 V va –5,4 V kuchlanishga mo‘ljallangan iste’molchilar uchun samarador ko‘chma fotoelektrik energiya manba qurilmalarini loyihalash va ishlab chiqarish bo‘yicha tavsiyalar berilgan. Hozirda qurilma respublikaning Qashqadaryo, Surxondaryo va Toshkent viloyatlaridagi qishloq joylarida sinovdan o‘tkazilmoqda.

Ученые Физико-технического института Академии наук Республики Узбекистан разработали переносной фотоэлектрический источник питания малой мощности.
Переносной фотоэлектрический источник (ПФЭИ) электропитания мощностью 40-80 Вт на основе фотоэлектрических батарей из кристаллического кремния предназначен для использования в сельских регионах республики. Основное внимание уделено созданию комфорта сельским жителям при работе на полях и фермах путем обеспечения электрической энергией, необходимой для зарядки и работы сотовых телефонов, ноутбуков, компьютеров, портативных телевизоров, систем освещения на основе современных светодиодных ламп и других устройств. При разработке ПФЭИ использованы современные комплектующие, гелевые аккумуляторы, контроллеры, инверторы и конструкции современного дизайна. Проведены исследования зависимости параметров ПФЭИ в натуральных условиях солнечного освещения и выработаны рекомендации при проектировании и изготовлении более эффективных фотоэлектрических источников питания мощностью до 150 Вт с напряжением питания ~220 В, - 12 В и 5,4 В. В настоящее время проводятся испытания ПФЭИ в сельских регионах Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областей.