Ipakchilik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha aniq rejalar belgilab olindi
O‘zR FA Polimerlar  kimyosi va fizikasi institutida “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Institut direktori, akademik S.Sh. Rashidova Davlatimiz rahbarining akademiklar, olimlar, yoshlar, ilmiy-tadqiqot muassasalari  va oliy ta’lim maskanlari vakillari  bilan uchrashuvida belgilangan vazifalar haqida to‘xtalib o‘tdi. U o‘z nutqida kimyo, biologiya, matematika va geologiya  sohasidagi fundamental va amaliy tadqiqotlarga katta e’tibor berilayotganligi, olimlar uchun qulay sharoitlar yaratilayotganligi, bugungi  “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi  vakillari  bilan uchrashuv misolida ilm-fanning ishlab chiqarish bilan integratsiyasini kuchaytirish zaruriyati haqida gapirdi. Kimyo-biologiya fanlarini rivojlantirishda  “O‘zbekipaksanoat” kabi kimyo sanoati uyushmalari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
“O‘zbekipaksanoat” uyushmasi raisi B.K.Sharipov so‘zga chiqib,  sanoat tarmoqlarini, shu jumladan, ipakchilikni  rivojlantirishda  hamkorlikda ish olib borish muhimligi va istiqbolli rejalar haqida gapirdi.
Uchrashuv yakunida  FA Polimerlar  kimyosi va fizikasi instituti hamda “O’zbekipaksanoat”  uyushmasi hamkorlikda amalga oshiradigan  ipakchilik sanoatini rivojlantirishga qaratilgan  aniq rejalar  belgilab olindi.

Определены планы развития шелковой промышленности
В Институте химии и физики полимеров АН РУз состоялась встреча с руководством Ассоциации «Узбекипаксаноат». Встречу открыла директор Института академик С.Ш. Рашидова, которая рассказала о проведенной Президентом Узбекистана встрече с ведущими учеными, молодыми учеными, представителями научных и образовательных учреждений страны. С.Ш. Рашидова особо отметила большое внимание, которое уделяется развитию фундаментальных и прикладных исследований в сфере химии, биологии, математики и геологии, созданию благоприятных условий для ученых, о необходимости усиления интеграции науки с производством. Примером этому служит встреча с представителями Ассоциации «Узбекипаксаноат». В сфере дальнейшего развития химико-биологических наук предусмотрено налаживание тесных связей с отраслевыми предприятиями, такими как «Узбекипаксаноат», «Нефтехимпром» и другими.
В ответной речи председатель правления «Узбекипаксаноат» Б.К. Шарипов отметил важность совместной работы при развитии отраслей промышленности, в ачтсности шелководства. В своем выступлении он уделил большое внимание проблемам шелковой промышленности и перспективных планах совместной работы «Узбекипаксаноат» и ИХФП АН РУз.
На встрече были определены конкретные планы совместной работы ИХФП АН РУз и «Узбекипаксаноат», направленные на дальнейшее развитие шелковой промышленности.