Investitsiyaviy hamkorlik – kelajak istiqboli
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi Oʼzbekiston tomonidan taʼsischisi sifatida oʼzining 25 foizlik ilmiy-texnikaviy va intelektual salohiyati orqali Rossiya Federatsiyasining “Salyus” kompaniyasi bilan 10,0 mln. AQSH dollar miqdoridagi “Hamkorlik memorandumi” asosida “Salyus-Oʼzbekiston” Oʼzbekiston-Rossiya Qoʼshma korxonasi tashkil etgan edi.
Shu munosabat bilan 2018-yil 20-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga “Salyus” kompaniyasi direktori Ivankov Yegor Aleksandrovich tashrif buyurdi. Mehmonni OʻzR FA prezidenti Bexzod Yuldashev va FA Navoiy boʻlimi raisi Abdurazzoq Mirzayev kutib oldi va hamkorlik aloqalarini kengaytirish hamda mustahkamlash boʻyicha muzokaralar olib borildi.

Инвестиционное сотрудничество - перспективы
Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан, на основании «Меморандума о сотрудничестве», вместе с Российской компанией «Салюс» создано Узбекско-Российское совместное предприятие «Салюс-Узбекистан» на сумму 10 миллионов долларов США.
В связи с этим 20 декабря 2018 года директор компании «Салюс» Иванков Егор Александрович посетил Академию наук Республики Узбекистан. Гостей приветствовали Президент Академии наук Республики Узбекистан Бекзод Юлдашев и председатель Навоийского отделения АН РУз Абдураззок Мирзаев.
Директор российский компании «Салюс» Иванков Егор Александрович выразил желание развивать сотрудничество с научными учреждениями Академии наук Республики Узбекистан.