Furqat ijodiyoti va o‘zbek mumtoz adabiyoti
25-sentabr kuni O‘zR FA O‘zbek tili, adabiyoti va folklori institutida o‘tkazilgan anjuman xuddi shunday nomlandi. Anjumanni Institut direktori, filologiya fanlari doktori, professor Nizomiddin Mahmudov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Unda adabiyotshunos olimlar, yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Anjumanda  XIX asr o‘zbek klassik adabiyotining atoqli vakili, shoir, adabiyotshunos, nazariyotchi olim, publitsist, ma’rifatparvar Zokirjon Furqat tug‘ilganining 160 yilligiga bag‘ishlangan ilmiy anjumanining asosiy maqsad va vazifalari Zokirjon Furqat ijodining XIX asr Qo‘qon adabiy muhiti hamda Mustaqillik yillarida o‘zbek adabiyotida tutgan o‘rni hamda mamlakatimiz adabiy-ma’rifiy jihatdan yuksalishidagi o‘rni haqida so‘z bordi.
Anjumanda taqdim etilgan ma’ruzalarning mavzulari rang-barang bo‘lib, ularda Zokirjon Furqat ijodiy faoliyatini milliy mafkuramiz nuqtai nazaridan o‘rganishning dolzarb muammolari, shoir yaratgan adabiyotshunoslikka doir asarlar, davrning dolzarb muammolari qalamga olingan o‘tkir maqolalari ijtimoiy-iqtisodiy, ma’rifiy mazmundagi chuqur yoritilgani bilan etuk avlodni kamol toptirishdagi o‘ziga xos ahamiyati, ta’lim tizimining barcha bosqichlarida shoir asarlarining o‘qitilishiga doir masalalar muhokama qilindi.

25 сентября в Институте узбекского языка, литературы и фольклора АН РУз прошла конференция, посвященная творчеству Фурката. Вступительную речь на открытии конференции произнес директор Института, доктор филологических наук, профессор Низомиддин Махмудов. На конференции приняли участие ученые-литературоведы, молодые исследователи.
Основной целью конференции, посвященной 160 летию со дня рождения видного представителя узбекской классической литературы ХIХ века, поэта, литературоведа, теоретика, публициста, просветителя Зокиржона Фурката, являлось обоснование роли творчества поэта в Кокандской литературной среде ХIХ века и развитии узбекской литературы независимости.
Тематика докладов конференции разнообразна, в них были освещены актуальные проблемы изучения творческой деятельности Зокиржона Фурката с точки зрения национальной идеологии, произведения писателя по литературоведению, социально-экономические, просветительские статьи, освещающие острые проблемы современности, роль его творчества в совершенствовании молодого поколения, вопросы преподавания произведений поэта на всех этапах образования.