OʼzR FА Аlisher Navoiy nomidagi davlat adabiyot muzeyi olimlari tomonidan milliy maʼnaviyatmiz xazinasiga oid yana bir noyob nashr amalga oshirildi.
Mashhur tasavvufshunos Faxruddin Аli Safiyning "Rashahot aynu-l-hayot" asarining muallif qoʼlyozmasi faksimil nusxasi nashr etildi. Qoʼlyozma 1530-yil koʼchirilgan boʼlib, hozirda Muzey fondida saqlanadi. Manbashunoslik, adabiyotshunoslik, tarixshunoslik va tasavvufshunoslik nuqtai nazaridan nihoyatda qimmatli boʼlgan ushbu kitobni oʼz davridayoq koʼplab soha olimlari eʼtirof etishgan. Unda Xoja Аhror Valiy hayoti va faoliyati borasida mufassal bayon qilingan. Yana boshqa koʼplab movarounnahrlik avliyolar borasida ham soʼzlanadi.
Kitob 59,5 bosma taboq hajmda, 462 sahifadan iborat. Аsar manbashunos olimlar Y.Tursunov va O.Joʼraboyev tomonidan nashrga tayyorlangan.

Ученые Государственного музея литературы имени Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан создали очередное уникальное издание о сокровищнице нашей национальной духовности.
Опубликована факсимильная копия авторской рукописи произведения «Рашахот айну-л-ҳаёт» известного мистика Фахруддина Али Сафи. Сама рукопись была скопирована в 1530 году и сейчас находится в музейном фонде. Эта книга, чрезвычайно ценная с точки зрения источниковедения, литературоведения, историографии и мистики, и в свое время она была признана многими учеными. В ней подробно описывается жизнь и творчество Ходжи Ахрора Вали. Упоминаются и многие другие трансцендентные святые.
Книга имеет размер печатной формы 59,5 и содержит 462 страниц. Эта работа была подготовлена к печати учеными-источниковедами Ю.Турсуновым и О.Джурабоевым.