Fargʼona vodiysi tarixidan hikoya qiluvchi ko’rgazma
Joriy yil 20 fevral kuni OʼzR FА Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyida OʼzR FА Milliy arxeologiya markazi hamda Аndijon viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyi hamkorligidagi dala tadqiqotlari natijalariga bagʼishlangan “Qoʼshtepa-2 tadqiqotlari rakursida qadim Farg’ona madaniyatlari” nomli koʼchma koʼrgazmasi ochildi.
Ushbu koʼrgazmadan Fargʼona vodiysining bronza davridan oʼrta asrlargacha boʼlgan tarixi haqida hikoya qiluvchi topilmalar joy olgan.
Olib borilgan tadqiqotlar natijasida Qoʼshtepa yodgorligi oʼz qarida 12 asrdan koʼproq uzluksiz hayot izlarini saqlab kelayotganligi aniqlandi, yaʼni, mil.av. IV-III asrdan VIII asrgacha va qisman X-XII asrlarda ajdodlarimizning tadrijiy tarixi aks etib, 6 dan ziyod qurilish davrlarini bosib oʼtgan.
Yodgorlkning turli qatlamlarida qadimgi tosh va bronza davrlariga oid topilmalarning aniqlanishi, yaqin atrofda naleolit va Chust madaniyatiga tegishli manzilgohlarning mavjudligi yoki Qoʼshtepa tosh va bronza davrlariga oid manzilgohlarning ustida qad koʼtarilganligidan dalolat beradi.

Выставка об истории Ферганской долины
20 февраля 2020 г. в Государственном музее истории Узбекистана Академии наук РУз открылась передвижная археологическая выставка, посвященная результатам полевых исследовании по теме: «Древние культуры Ферганы в ракурсе исследований Коштепа-2», подготовленная совместно Национальным центром археологии АН РУз и Государственным музеем истории и культуры Андижанской области.
Этот археологический памятник включает культурные слои более 12 веков последовательного обживания с IV-III вв. до н.э. по VIII в.н.э. и в X-XII вв. В течение этого периода древние коштепинцы прошли в своем развитии более 6 строительных этапов.
Отдельные находки в различных культурных слоях – отходы каменной индустрии и фрагмент керамики чустской культуры, позволяют говорить о наличии вблизи этих памятников стоянок двух эпох – позднего палеолита и бронзы, которые могут находиться в нижних слоях памятника Коштепа-2.