Fan va ta’lim integratsiyasi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti Molekulyar biologiya va biotexnologiya laboratoriyasi hamda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston milliy universiteti Biologiya fakulteti Zoologiya kafedrasi hamkorligida 2019-2020 o‘quv yilidan boshlab “Amaliy molekulyar zoologiya” fanidan 1-kurs magistr talabalariga ma’ruza va amaliyot darslari olib borilmoqda. Mazkur “Amaliy molekulyar zoologiya” kursi kadrlar tayyorlash bo‘yicha ta’lim standartlari asosida ishlab chiqilgan namunaviy o‘quv dasturi asosida yaratilgan. Bu fan zoologiya fanining yangi yo‘nalishi bo‘lib, hayvonot olamining molekulyar sistematikasi, filogeniyasi va evolyutsiyasini o‘rganishning katta imkoniyatlarini ochib beradi.
Amaliy molekulyar zoologiya fanining maqsadi molekulyar ma’lumotlar yordamida hayvonot olamining taksonomiyasi, biogeografiyasi, evolyutsiyasi va filogenetikasi bo‘yicha yangi nazariy va amaliy bilimlarni berishdan iboratdir. Turlarning barcha morfologik belgilari DNK ketma-ketligida belgilanganligini e’tiborga olgan holda sistematika uchun genetik materialdan foydalanish evolyutsiya jarayonlarini yanada chuqurroq tushunish imkonini beradi va uning asosida turlarning sistematik joylashuvi haqida xulosa qilinadi.
Bu fan yosh izlanuvchi tadqiqotchilar uchun, hozirgi zamon hayvonlar molekulyar sistematikasi va filogenetikasi oid ma’lumotlar; PTsR-amplifikatsiya o‘tkazish shart-sharoitlari va maqsadi; gelь-elektroforez o‘tqazish; molekulyar klonlash. DNK transformatsiyasi va uni tarqatish. Plazmida DNKsi; PTsR mahsulotlarini tozalash, sekvenirlashga berish; olingan nukleotidlar ketma-ketligi asosida turlarni identifikatsiya qilish; turli bioinformatik dasturlarda filogenetik daraxtni tuzish va undan foydalanish;  olingan nukleotidlar ketma-ketligini Halqaro Genbank joylashtirish kabi bilimlarga ega bo‘lishadi.

Сотрудники лаборатории Молекулярной биологии и биотехнологии Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан (проф. Кучбов А.Э.) в сотрудничестве с факультетом Биологии Национального Университета Узбекистана имени Мирзо Улугбек проводит лекции и лабораторные занятия (2019-2020 гг) по курсу «Прикладная молекулярная зоология» которые основаны на стандартной учебной программе, разработанной на основе стандартов обучения персонала. Это новая область науки в зоологии, которая открывает большие возможности для изучения молекулярной систематики, филогении и эволюции животного мира.
Целью Прикладной молекулярной зоологии является предоставление новых теоретических и практических знаний по таксономии, биогеографии, эволюции и филогенетике дикой природы с использованием молекулярных данных. Использование генетического материала для систематики, учитывая, что все морфологические признаки вида идентифицированы в последовательности ДНК, обеспечивает более глубокое понимание эволюционных процессов и основано на систематическом расположении вида.
Эта дисциплина предназначена для молодых исследователей, изучающих современную молекулярную систематику и филогенетику животных; Цель и условия ПЦР-амплификации; гель-электрофорез; молекулярное клонирование. Трансформация и распределение ДНК. Плазмидной ДНК; Очистка, секвенирование продуктов ПЦР; Идентификация видов на основе последовательности полученных нуклеотидов; формирование и использование филогенетического дерева в различных биоинформационных программах; Полученные нуклеотидные последовательности также известны как Международный Genbank.