O`zR FA Tarix va Sharqshunoslik institutlari Yosh olimlar Kengashlari tomonidan “Bilimkent” doirasida yana bir onlayn ilmiy seminar tashkil etildi.
Seminarda FA Milliy arxeologiya markazi direktori, arxeolog olim, tarix fanlari nomzodi Farxod Maqsudov “O’rta asrlarda tog’li Ustrushona ko’chmanchi madaniyati” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzada Oʼrta Osiyo arxeologiyasida koʼchmanchi madaniyati, arxeologik tadqiqotlar olib borilgan Toshbuloq qabristoni va ilk islomiy koʼmish udumlari, oʼrta asr ipak yoʼli tizimi va uning ahamiyati haqidagi qiziqarli maʼlumotlar taqdim etildi.

Организован научный семинар в рамках “Билимкента”
Советы молодых ученых институтов Истории и Востоковедения АН РУз организовали очередной онлайн научный семинар в рамках программы  «Билимкент».
На семинаре с докладом «Кочевая культура горы Уструшона в средние века»  выступил директор Национального центра археологии АН Фарход Максудов.
В докладе были представлены интересные данные о кочевой культуре Центральной Азии, которые были получены в ходе археологических исследований Ташбулакского кладбища, а также о первых исламских погребальных обычаях, средневековой системе Шелкового пути и ее значении.